Potraviny Slovenska

Cígeľská kosa

30. 07. 2016
Cigeľ, Sebedrašské lúky

 

Slovenský kosecký spolok vás pozýva na 8. kolo Slovenskej ligy v kosení ručnou kosou, ktoré sa uskutoční v sobotu 30. júla 2016 v Cígli (Horná Nitra) - VI. ročník pod názvom "Cígeľská kosa", spojené s ukončením koseckej sezóny a vyhlásením výsledkov koseckej ligy.

 

Slovenský kosecký spolok je občianske združenie, ktoré združuje nielen koscov a kosačky, ale aj priateľov tradícií a folklóru našej malebnej krajiny. Nosnou činnosťou nášho spolku je organizovanie koseckých súťaží pre čo najširší okruh záujemcov, ako aj príprava kurzov kosenia trávy pre mladšiu i staršiu generáciu. Aktivity združenia sa orientujú aj do oblasti ochrany a rozvoja prírodného, historického a kultúrneho dedičstva v súlade s tradičným  lúčnym hospodárením na Slovensku.

 

V rámci akcií uskutočňovaných  Slovenským koseckým spolkom v kosení ručnou kosou sú na tento súťažný rok vyhlásené tieto kategórie:

  • Muži do 60 rokov – kosa maximálnej dĺžky 90 cm
  • Muži nad 60 rokov – kosa maximálnej dĺžky 90 cm
  • Ženy – kosa maximálnej dĺžky 90 cm
  • Mládež do 18 rokov – kosa maximálnej dĺžky 90 cm
  • Muži a ženy bez obmedzenia veku  a bez obmedzenia dĺžky kosy

Každý z organizátorov jednotlivých súťažných kôl Slovenského pohára v kosení ručnou kosou môže pridať ďalšie kategórie, napríklad O majstra dediny v kosení. Pri organizovaní jednotlivých súťaží dbáme na to, aby sme okrem súťaženia propagovali tradície a kultúru pri tradičnom spracovaní trávy a sušení sena. Organizujeme aj historické senobrania v obci Nolčovo a v Piešťanoch, kde prezentujeme tradície našich predkov.

Naši členovia navštevujú preteky v kosení aj v zahraničí, minulý rok sme obsadili prvé, tretie a štvrté miesto v moravskom mestečku Buchlovice  a prvé miesto sme priniesli aj z Malej Vrbky – malebnej dedinky na slovensko-moravskom pomedzí.

Radi Vás privítame našich akciách, kde nielen uvidíte majstrovstvo koscov priamo pri súťaži, ale taktiež si môžete skúsiť kosenie a zasúťažiť si aj Vy. Pre tých, ktorí sa chcú naučiť kosiť, prípadne zdokonaliť organizujeme na každej súťaži koseckú školu, ktorú s obľubou navštevujú nielen deti, ale aj dospelý.

Koseniu zdar a dovidenia na zelených lúkach nášho krásneho Slovenska...

Miroslav Ledecký

staršina SKOS-u

Program

9:30 Prezentácia súťažiacich

10:00 Slávnostné otvorenie (hymna SR, sľub koscov, rozhodcov, poďakovanie tráve)

10:30 Začiatok súťaží

14:30 Vyhodnotenie súťaže, odovzdanie cien

15:00 Poďakovanie, ukončenie 6. ročníka Cigeľskej kosy

19:00 Tanečná zábava s hudobnou skupinou bratrancov Čertíkovcov

 

Koscom k práci a návštevníkom k zábave budú vyhrávať: 

  • Folklórna skupina Hájiček, Chrenovec-Brusno
  • Hudobné trio Braňa Jakubisa
  • Spevácka skupina  Ciglianka

Bohaté občerstvenie: bryndzové halušky, zabíjačkové špeciality, guláš

Vítaní sú i kosci, ktorí si chcú vyskúšať svoju koseckú zručnosť nesúťažne.